Údržba přívěsu

Údržba přívěsu

Jak udržovat přívěsný vozík

S vlastnictvím přívěsného vozíku se pojí i určitá péče, kterou by měl každý majitel dodržovat. V opačném případě by mohlo dojít k zanedbání zpočátku možná drobností, které by v budoucnu mohly způsobit nepříjemná překvapení v podobě zbytečných závad. Záleží už jen na Vás, zda svůj vozík budete pravidelně svěřovat raději do rukou odborníků a dáte jej do servisu přívěsů nebo zda se o něj postaráte svépomoci. Pojďte si s námi shrnout všechny body, ve kterých Vás upozorníme na co přesně si dávat pozor a jak se o vozík správně starat.

Pozor na zimu

Při užívání přívěsu v zimním období, je zapotřebí dbát zvýšené péče hlavně o zinkové části. V zimě jsou totiž vozovky udržovány na bází chemie, a tak by lehce mohlo dojít ke korozi vozíku. Z toho důvodu je nutné, abyste přívěs po použití opláchli čistou vodou, čímž zabráníte případnému zreznutí. Určitě tento fakt nepodceňujte, protože koroze by Vám mohla způsobit nenávratné závady. Má Váš přívěs šroubovací podpěry? Jestliže jste odpověděli na naši otázku ano, tak v tom případě tyto podpěry pravidelně zbavujte nánosů špíny, vzniklé během jízdy a promazávejte je mazacím tukem.

Kontrolujte elektroinstalaci

Rovněž nezapomínejte i na tuto důležitou část vozíku, protože světla plní svoji významnou úlohu, bez které byste nesměli na cesty. V zimní sezóně kontrolujte elektroinstalaci jednou měsíčně a v letním období stačí kontrolovat pouze jednou za 3 měsíce. Jak na to? Odšroubujte kryty osvětlení, kontakty žárovek a přívodní kabely nastříkejte ochranným sprejem. Stejně ošetřete i zástrčku a spojku kabelového svazku pod přívěsem. Pečujte o brzdy a nápravu na přívěsné vozíky. Každých 6 měsíců kontrolujte axiální vůli ložiska a v případě že je špatná, tak ji seřiďte dle nutnosti.

Potřebná je také kontrola opotřebení brzdového systému a zjištění vůle mezi brzdovým obložením a brzdovým bubnem. Jednou za rok je zapotřebí promazání ložisek brzdového bubnu a seřazení axiální vůle ložiska. Dále je nutná kontrola brzdových tlumičů, které se, jestliže jsou ve špatném stavu, musí vyměnit. Krom toho se musí promazat kluzná místa a kloubové body brzd. Každých 24 měsíců, ale samozřejmě s ohledem také na odjeté kilometry se musí kompletně celé brzy seřídit.

Kontrola pneu na přívěsný vozík

Kola na přívěsném vozíku není radno zanedbávat, neboť jejich stav do značné míry ovlivňuje pérování a jízdní vlastnosti celého vozíku a dokonce i jeho životnost. Z toho důvodu se opravdu vyplatí o kola pečovat. Jednou z hlavních vlastností, na kterou je třeba se zaměřit je tlak pneumatik u přívěsu. Velký dopad na předčasné nebo nepravidelné opotřebení má také způsob jízdy. Vyvarujte se tedy rychlému projíždění zatáček či nerovnoměrně rozloženému nákladu. I přes Vaši snahu o jízdu s ohledem na pneumatiky Vašeho přívěsu, alespoň každých 6 měsíců kontrolujte jejich rovnoměrné opotřebení. To by bylo k údržbě vozíku vše. Opravdu doporučujeme Váš přívěs pravidelně kontrolovat, protože správnou péčí se může jeho životnost i značně prodloužit. Pokud však patříte mezi ty, kteří nemají rádi špinavou práci,
rozhodně se můžete obrátit na náš servis přívěsných vozíků v Praze, kde se o vše postarají naší profesionálové přes přívěsné vozíky. V případě poškození jakékoliv části Vašeho přívěsu Vám rádi poskytneme potřebné náhradní díly.

Tipy pro běžnou údržbu přívěsů

Nákup přívěsu je chytrá investice. Dlouhodobé vlastnictví přívěsu má ve srovnání s krátkodobým pronájmem obrovskou návratnost, zejména pokud přívěs pravidelně používáte. Když si koupíte přívěs, máte nyní cenný majetek. Nejlepší způsob, jak svou investici ochránit, je běžná údržba přívěsu. K tomu se Vám může hodit několik užitečných rad.

Stejně jako jakýkoli jiný typ zařízení bude dobře udržovaný přívěs fungovat lépe a vydrží déle než ten zanedbaný. Množství času a peněz, které věnujete údržbě investice do přívěsu, se Vám může z dlouhodobého hlediska vrátit. Můžete oddálit nebo předejít nákladným opravám a také udržet přívěs v nepřetržitém provozu.

Řadu úkonů údržby přívěsu, včetně rutinních prací, jako je mazání pohyblivých dílů a kontrola tlaku v pneumatikách, můžete převzít sami. Mytí a čištění přívěsu je průběžný proces a výměnu žárovek můžete snadno provést sami. Pro větší a složitější akce, jako jsou opravy brzd a bodové sváry, však potřebujete odbornou pomoc.

Je také nutné mít na paměti, že čím větší je přívěs, tím více dílů bude vyžadovat údržbu a tím složitější může být mechanika. Možná Vás zajímá, jaké úkony údržby byste měli provádět sami a kdy byste se měli obrátit na odborníka na údržbu přívěsů. Abyste se mohli lépe rozhodnout, přinášíme Vám několik cenných rad pro údržbu přívěsů. Získáte také jasnou představu o tom, proč je údržba přívěsu tak důležitá.

Provádění drobných oprav a údržby přívěsu

Menší opravy a úkony údržby přívěsu pravděpodobně zvládnete sami. K provedení drobných oprav přívěsu nepotřebujete technické ani drahé nářadí. Většina drobných oprav a údržby vyžaduje spíše práci rukama než nářadím. Totéž platí i pro zručnost. Opravy vyžadující vysokou zručnost, jako je výměna brzd nebo oprava elektroinstalace, však raději přenechte licencovaným mechanikům. Zde je postupný kontrolní seznam drobných oprav a údržby přívěsu, které zvládnete sami.

Mytí a čištění: Pokud existuje jednoduchý úkol údržby, který se opravdu vyplatí, je to pravidelné mytí a čištění přívěsu. Pravidelně, to znamená pokaždé, když potřebuje pozornost. To může být i sezónně, když příroda na Vaši karoserii nebo podvozek nanese materiál. Je to také poté, co jste přívěs táhli blátivým nebo prašným terénem.

Na většinu úkonů čištění obvykle stačí jednoduchý roztok čisticího prostředku pro domácnost a vody. Stejně tak potřebujete hadici, kbelík a pořádný kartáč. Jedno upozornění: Pokud máte uzavřený přívěs s automobilovou povrchovou úpravou karoserie, buďte opatrní s kartáči s tuhými štětinami. A buďte velmi opatrní, pokud používáte tlakovou myčku. Vysokotlakým postřikem byste mohli napáchat více škody než užitku.
Mazání: Další jednoduchou, ale nezbytnou údržbou přívěsu je mazání pohyblivých částí. Každá pohyblivá část vašeho přívěsu vytváří tření. Správné mazání těchto součástí snižuje tření, což následně snižuje opotřebení vedoucí k poruchám součástí.

Při mazání přívěsu je třeba provést dva zásadní kroky: Prvním z nich je správné použití maziva a druhým je typ maziva, které se má použít. Uzavřené součásti, jako jsou ložiska kol, vyžadují mazivo aplikované pod tlakem z mazací pistole. Měli byste používat pouze mazivo na nápravy a ložiska určené pro automobilový průmysl, které je speciálně určeno pro ložiska kol.

Úkoly mazání při lehkém zatížení, jako jsou závěsy dveří a vrat, vyžadují lehčí, olejové mazivo. Vaším nejlepším produktem je grafit nebo bílé lithium ve spreji. Nepřitahuje a nezachycuje silniční nečistoty jako běžné mazivo. Při stříkání bodů závěsu věnujte čas pohybu kloubu tam a zpět, aby mazivo působilo uvnitř.

Žárovky: Výměna žárovek je další jednoduchou opravou a údržbou, kterou můžete snadno provést. Pro začátek byste měli pravidelně kontrolovat všechna světla na přívěsu. Zvláště důležité je, aby zadní světla, brzdová světla a směrovky fungovaly. Nejenže mohou být vypálená světla nebezpečná, ale za nefunkční světla Vás mohou zastavit nebo dokonce pokutovat.

Při kontrole světel přívěsu je užitečné mít asistenta. Nechte svého pomocníka sedět ve Vašem tažném vozidle a ovládat brzdy a signály, zatímco Vy budete sledovat závady. Pokud světlo nefunguje, je to obvykle způsobeno tím, že je žárovka nebo lampa nefunkční, na rozdíl od problému s elektroinstalací.

Existují dva základní typy žárovek pro přívěsy: bajonetové a zásuvné. Všimněte si také, že existují tři typy žárovek pro přívěsy - žárovka, halogenová žárovka a žárovka s diodovým světlem. Při manipulaci s novými žárovkami buďte opatrní. Olej na konečcích prstů vede k brzkému vyhoření.

Zapojení přívěsu: Pokud Vaše světla nefungují a se žárovkami není nic v nepořádku, bude něco v nepořádku s elektroinstalací. Obvykle se jedná pouze o znečištěný spoj, který lze vyčistit jednoduchým způsobem. Může se také jednat o uvolněný spoj, který můžete odstranit lisováním nebo dotažením. Pokud tyto dva hlavní způsoby řešení problémů nefungují, můžete mít přerušený vodič.

Svazek kabelů můžete otestovat sami pomocí zkušebního světla se sondou. Tyto testery obvodů lze zakoupit v každém obchodě s automobilovými potřebami. Zkušební světla vypadají jako šídlo s připojeným drátem, který se přichytí ke zdroji uzemnění, například k rámu přívěsu. Jakmile tester uzemníte, přiložte ostrý konec sondy k přípojce vodiče nebo k plastové izolaci. Pokud máte svazek vodičů pod napětím, uvidíte, že se testovací zařízení rozsvítí.

Pokud se nerozsvítí, došlo k přerušení napájení. Vaším dalším krokem je postupovat proti proudu směrem k napájení baterie a to metodou pokus-omyl, dokud nenajdete přerušení. Nebojte se úrazu elektrickým proudem, protože elektrický systém Vašeho přívěsu je 12 voltový. Pokud nemůžete najít zdroj výpadku napájení, je nejlepší odvézt přívěs do odborného servisu.

Pneumatiky: Nejdůležitějším úkonem údržby přívěsu, který můžete provést, je udržování pneumatik v provozuschopném stavu. Toho dosáhnete tím, že zajistíte, aby tlak v pneumatikách odpovídal specifikacím výrobce. Doporučený tlak najdete vytištěný na bočnici pneumatiky. Hodnoty tlaku v pneumatikách najdete také v návodu k obsluze přívěsu nebo na webových stránkách výrobce pneumatik.

Kontrola tlaku v pneumatikách je jednoduchá. Na trhu jsou tři běžné měřiče tlaku v pneumatikách - tyčový, číselníkový a digitální. Kterýkoli z nich lze levně pořídit v obchodě s autodíly. Chcete-li získat přesné údaje, ujistěte se, že tlak kontrolujete, když jsou pneumatiky "studené". Dobré pravidlo je tři hodiny po zaparkování přívěsu. Nedávno najeté pneumatiky se "zahřejí" a nafouknutý vzduch se rozpíná, což vede k mylně vysokým hodnotám.

Další věcí, kterou je třeba sledovat, je opotřebení pneumatik. Opotřebované pneumatiky mohou být katastrofou, pokud dojde k jejich prasknutí ve vysoké rychlosti. Je mnohem lepší být v bezpečí než litovat a vyměnit pneumatiky přívěsu, když skončí jejich běžná životnost. Sledujte dva příznaky opotřebení. Jedním z nich je vnější opotřebení, které značí nedostatečné nahuštění. Druhým je opotřebení uprostřed, které je jasnou známkou přehuštěných pneumatik.

Buďte opatrní při otáčení nebo výměně pneumatik přívěsu z jedné strany na druhou. Většina moderních pneumatik je navržena tak, aby se otáčela v určitých směrech. Pokud vezmete správně namontované pneumatiky na pravé straně a vyměníte je za levé, namontovali jste je obráceně. Otáčení nebo výměna stran pneumatik je stále přijatelný způsob, jak prodloužit životnost pneumatik. Pokud je však vyměníte, musíte je na ráfcích nasadit opačně. K tomu byste měli vždy přizvat profesionální servis a opravnu přívěsů.

Rám a karoserie: Rám a karoserii přívěsu budete pravděpodobně moci jednoduše opravit. Často se jedná o jednoduché utažení šroubů nebo spojovacích prvků. Zjevné známky uvolněných částí zjistíte vizuální prohlídkou přívěsu shora dolů a od konce ke konci. Na problémy Vás může upozornit i to, že při tažení uslyšíte vrzání nebo chrastění.

Složitější opravy a servisní práce je také dobré svěřit profesionálům, pokud se týkají zavěšení a spojovacích systémů rámu přívěsu. Jedná se o závažné komponenty, které vyžadují specifické znalosti, dovednosti a nástroje, aby byla práce provedena správně. Spojovací zařízení, jako jsou jazyky a závěsy přívěsů, jsou životně důležité bezpečnostní komponenty. Závěsné systémy jsou pod napětím a pro nezkušené osoby mohou být nebezpečné.

Provádění větších oprav přívěsů

Při větších opravách přívěsu se nevyplatí věnovat čas a zkoušet práci svépomocí. Vrátí se Vám provádění jednoduchých úkonů, jako je čištění, mazání, zkoušení světel a tlaku, stejně jako běžné utahování šroubů. Při větších a složitějších opravách přívěsů však rozhodně využijete odbornou pomoc.
Na svém přívěsu byste neměli provádět žádné opravy, úpravy nebo přizpůsobení, které by ovlivnily jeho bezpečnost na silnicích nebo dodržování právních předpisů. Profesionální servisní pracovníci a opraváři přívěsů vědí, jaké úpravy jsou přípustné a jak provést opravy, které jsou v souladu s předpisy.

Opravy přívěsů, které byste neměli provádět sami

Vědět, které opravy provádět svépomocí, je skvělý způsob, jak ušetřit peníze a ochránit svou investici. Stejně důležité je však chránit svou investici tím, že víte, kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc. Zatímco některé opravy zvládnete sami, u některých je rozhodně vhodné, aby se jimi zabývali profesionálové. Zde je seznam oprav přívěsů, o které se nepokoušejte sami.

  • Opravy brzd: Opravy brzd prováděné svépomocí jsou nebezpečné. Většina brzd přívěsu je kombinací elektrického a hydraulického systému. O brzdách přívěsu je toho třeba vědět hodně. Jsou s nimi spojeny i specializované nástroje. Ujistěte se, že jste si nechali provést profesionální opravu brzd na Vašem přívěsu.
  • Opravy zavěšení: Většina zavěšení přívěsů používá systém listových pružin. Jedná se o pružinové ocelové součásti, které jsou pod napětím. Rozvinutím součástí zavěšení přívěsu byste se mohli vážně zranit. I to je práce pro odborníky, kteří systémům zavěšení rozumí a mají vybavení pro jejich bezpečnou opravu.
  • Opravy spojek: Součásti jazyka a závěsu přívěsu zajišťují bezpečné připevnění Vašeho přívěsu k tažnému vozidlu. Poslední věc, kterou chcete, je náhlé odpojení přívěsu při tažení. Přívěs chcete také odpojit, když ho nepoužíváte. Profesionální opravy spřáhla zajistí, že Váš přívěs zůstane nasazený a bezpečně se odpojí.
  • Opravy odpojení: Vypínače jsou pro bezpečnost přívěsu velmi důležité. Přívěsy určitých velikostí by měly být vybaveny vypínači, které se automaticky aktivují, pokud se přívěs za jízdy náhle odpojí od tažného vozidla. Jedná se o důležitá bezpečnostní zařízení. Nikdy byste se neměli pokoušet o opravu součástí vypínacího zařízení. Místo toho se obraťte na vyškolené a kompetentní odborníky.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec