15.06.2016 09:45

Povinná výbava pro přívěsný vozík

Povinná výbava pro přívěsný vozík

Vlastníte přívěsný vozík? V tom případě už vás mohla napadnout otázka, zda pro samotné vozíky není náhodou povinná výbava stejně tak, jako je tomu u motorových vozidel. Samozřejmě taková lékárnička je bez debat, protože tu musíme všichni vozit povinně například v kufru od auta a ani reflexní vesta není výjimkou. Abychom to shrnuli, bez auta s vozíkem na cesty nevyrazíte, takže výbava povinná pro tyto motorová vozidla platí i pro přívěsné vozíky. Existuje však pro přívěsy něco konkrétního? Tomu bude věnovaný náš dnešní článek.

Máme pro vás dobrou zprávu, v zákonu se o povinné výbavě pro vozíky nepíše, a proto na cesty můžete vyrazit bez toho, aniž byste si s tímto problémem lámali hlavu. Je to však dobře? Představte si, že máte naloženo a musíte se bezpečně dostat z bodu A do bodu B a najednou píchnete, přestane vám fungovat světlo a další. V takovém případě se vyplatí mít po ruce potřebné náhradní díly na přívěs. Na co přesně se zaměřit?

Pneu na přívěsný vozík

Přívěsy a návěsy by měly mít náhradní kolo s ráfkem a s pneumatikou předepsaného druhu.  Jak už jsme vám psali v tomto článku, konkrétní typ kola na přívěsný vozík volíte vždy podle technického průkazu. Mějte tedy po ruce alespoň jedno náhradní kolo pro všechny případy. Nebylo by zrovna ideální, kdybyste po cestě někde píchli a neměli byste u sebe žádnou rezervu. Takto budete připraveni na všechny případy a nemůže se vám stát, abyste někde uvízli při čekání na pomoc.

S výměnou kola se samozřejmě pojí i určité nářadí, bez kterého se neobejdete, ale to všichni vozíte povinně v autě. Takže zase máte o starost méně.

Světla na přívěsný vozík

Pokud provádíte pravidelně kontrolu elektroinstalace vašeho vozíku, neměli byste mít s tímto problém. Ale stát se může cokoli, špatně zacouváte a najednou máte po světle. V takovém případě by bylo velmi nebezpečné vyjet na cesty, protože nebudete moci používat například blinkr a auta za vámi nepoznají, že se chystáte odbočovat a co hůř, za tmy vás neuvidí vůbec. Pro tyto případy je vhodné u sebe nosit náhradní zadní osvětlení, které u nás zakoupíte za pár korun. Od věci nejsou ani praktické odrazky.

Výše zmiňované náhradní díly na přívěsný vozík je vhodné vozit všude s sebou, protože jak se říká: „Kdo je připraven, není překvapen“. Navíc se jedná o důležité části vozíku, s kterými byste bez 100% funkčnosti neměli vyjíždět na pozemní komunikaci, protože v opačném případě můžete ohrozit sebe a ostatní vozidla na vozovce.

Nezapomeňte, že povinná výbava možná není napsaná v zákoně, ale myslete na technickou kontrolu, kterou už obejít nelze. Pokud si nejste jistí o nezávadnosti vašeho vozíku, vždy se můžete obrátit na profíky, kteří už vám poradí a případné poruchy vyřeší za vás bez starostí. Jestli už nyní tušíte, že nadešel čas na průběžnou kontrolu vašeho vozíku, nebojte se kontaktovat náš servis v Praze, kde zařídíme vše potřebné.

TisknoutGrafické studio eBRÁNA s.r.o. Školení a kurzy eBRÁNA s.r.o.